Home | Events | Calendar | News | Contact | Links  
Tidewater Builders Association
 Building Trades Academy  
 
 
 
TIDEWATER BUILDERS ASSOCIATION
2011 CHAIRS/VICE CHAIRS
 

THE CORNERSTONE FOUNDATION
Chair: Fred Napolitano Sr.
Recruiting Vice Chair: Ted Yoder
Members: Trent Dudley, Paulette Frantz, Toby Harris, Wayne Humphreys and Mike Kos
Staffed by: Sandra Amidon

BIG HOME SHOWS COMMITTEE
Chair: Rob Nicholson
Vice Chair: Joe Kesterson
Staffed by: Sandra Amidon

BUILDING TRADES ACADEMY COMMITTEE
Co-Chairs: Sam Cohen & Scott Gandy
Vice Chair: Mike Healy
Staffed by: Tony Davis

BYLAWS COMMITTEE
Chair: Grig Scifres
Staffed by: Channing Pfeiffer

CHARITY GOLF COMMITTEE
Chair: Dennis Graf
Co-Vice Chairs: Dick Adams and Jean Brackins
Staffed by: Tony Davis

CHESAPEAKE MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Erin Widener Speckhart
Co-Vice Chairs: Greg Dodd and Doug Smith
Staffed by: Claudia Cotton

GREEN BUILDING COUNCIL
Chair: Guy Sorenson
Staffed by: Claudia Cotton

HOMEARAMA COMMITTEE
Chair: Stephen Quick
Vice Chair: Les Ore
Staffed by: Sandra Amidon

HOMEARAMA AWARDS SUBCOMMITTEE
Chair: Brenda Reid
Staffed by: Sandra Amidon

HOMEARAMA SITE SELECTION SUBCOMMITTEE
Co-Chairs: Stephen Quick & Les Ore
Staffed by: Sandra Amidon

HW10 CLAIMS ADVISORY TASK FORCE
Chair: John Ainslie
Staffed by: Patty Letchworth

INVESTMENT COMMITTEE
Chair: Pete A. Kotarides
Vice Chair: Bill Halprin
Staffed by: Randy Latham

LEGISLATIVE AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Sam Cohen
Staffed by: Claudia Cotton

HBAV Legislative Representatives: Sam Cohen, Dennis Graf,
Steve Lawson and John Napolitano (HBAV Legislative Committee Chair)
Alternates: John Ainslie, Bill Halprin, and Lucky
Peterson

MEMBERSHIP COMMITTEE
Co-Chairs: Dennis Graf & Scott Gandy
Vice Chair: Toby Harris
Staffed by: Joyce Hearn

NOMINATING COMMITTEE
Chair: Pete A. Kotarides
Vice Chair: Bill Halprin
Members: Ed Sadler, John Ainslie, John Olivieri, Jeff Wermers, and Sam Cohen (upon acceptance of nomination for TBA President)
Staffed by: Channing Pfeiffer

NORFOLK MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Basil Kotarides
Staffed by: Claudia Cotton

POLITICAL ACTION COMMITTEE
Chair: Vince Napolitano
Vice Chair: Bill Halprin
Staffed by: Claudia Cotton

PORTSMOUTH MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Eric Sasser
Staffed by: Claudia Cotton

PRESIDENTIAL BLUE RIBBON BTA TASK FORCE
Chair: Jeff Ainslie
Staffed by: Tony Davis

REMODELERS COUNCIL
Chair: Don Landle
Vice Chair: Simon Driscoll
Staffed by: Joyce Hearn

SCHOLARSHIP FOUNDATION
Chair: Michael Newsome
Staffed by: Mary Prier

ENDOWMENT SUBCOMMITTEE
Chair: Fred Napolitano II
Staffed by: Mary Prier

SCHOLARSHIP HOUSE SUBCOMMITTEE
Chair: Michael Newsome
Staffed by: Mary Prier

SCHOLARSHIP SELECTION SUBCOMMITTEE
Chair: Reese Smith
Vice Chair: Gary Werner
Staffed by: Mary Prier

TMHC SCHOLARSHIP SUBCOMMITTEE
Chair: Mike Devine
Vice Chair: Kathy Scott
Staffed by: Mary Prier

YOUNG DESIGNERS’ SCHOLARSHIP COMPETITION SUBCOMMITTEE
Chair: Chris Ettel
Vice Chair: Scott Crumley
Staffed by: Mary Prier

SHELTER RESPONSE FOUNDATION
Chair: Chris Dembitz
Staffed by: Mary Prier

SUFFOLK, FRANKLIN, SOUTHAMPTON COUNTY MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Tuck Bowie
Vice Chair: Reese Smith
Staffed by: Claudia Cotton

TBA ADVISORY COMMITTEE
Chair: Bob Widener
Vice Chair: Pete A. Kotarides
Staffed by: Channing Pfeiffer

TBA ANNUAL PICNIC COMMITTEE
Chair: Paulette Frantz
Co-Vice Chairs: Kelly Beck and Chris Dembitz
Staffed by: Joyce Hearn

TIDEWATER MULTIFAMILY HOUSING COUNCIL
Chair: Mike Devine
Vice Chair: Kathy Scott
Staffed by: Joyce Hearn

VIRGINIA BEACH MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: John Ainslie
Vice Chair: Lucky Peterson
Staffed by: Claudia Cotton


 


© Copyright , Tidewater Builders Association. All rights reserved.