THE CORNERSTONE FOUNDATION
Chair: Fred Napolitano Sr.
Recruiting Vice Chair: Ted Yoder
Members: Trent Dudley, Paulette Frantz, Toby Harris, Wayne Humphreys and Mike Kos
Staffed by: Sandra Amidon
BIG HOME SHOWS COMMITTEE
Chair: Rob Nicholson
Vice Chair: Joe Kesterson
Staffed by: Sandra Amidon
BUILDING TRADES ACADEMY COMMITTEE
Co-Chairs: Sam Cohen & Scott Gandy
Vice Chair: Mike Healy
Staffed by: Tony Davis
BYLAWS COMMITTEE
Chair: Grig Scifres
Staffed by: Channing Pfeiffer
CHARITY GOLF COMMITTEE
Chair: Dennis Graf
Co-Vice Chairs: Dick Adams and Jean Brackins
Staffed by: Tony Davis
CHESAPEAKE MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Erin Widener Speckhart
Co-Vice Chairs: Greg Dodd and Doug Smith
Staffed by: Claudia Cotton
GREEN BUILDING COUNCIL
Chair: Guy Sorenson
Staffed by: Claudia Cotton
HOMEARAMA COMMITTEE
Chair: Stephen Quick
Vice Chair: Les Ore
Staffed by: Sandra Amidon
HOMEARAMA AWARDS SUBCOMMITTEE
Chair: Brenda Reid
Staffed by: Sandra Amidon
HOMEARAMA SITE SELECTION SUBCOMMITTEE
Co-Chairs: Stephen Quick & Les Ore
Staffed by: Sandra Amidon
HW10 CLAIMS ADVISORY TASK FORCE
Chair: John Ainslie
Staffed by: Patty Letchworth
INVESTMENT COMMITTEE
Chair: Pete A. Kotarides
Vice Chair: Bill Halprin
Staffed by: Randy Latham
LEGISLATIVE AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Sam Cohen
Staffed by: Claudia Cotton
HBAV Legislative Representatives: Sam Cohen, Dennis Graf,
Steve Lawson and John Napolitano (HBAV Legislative Committee Chair)
Alternates: John Ainslie, Bill Halprin, and Lucky
Peterson
MEMBERSHIP COMMITTEE
Co-Chairs: Dennis Graf & Scott Gandy
Vice Chair: Toby Harris
Staffed by: Joyce Hearn
NOMINATING COMMITTEE
Chair: Pete A. Kotarides
Vice Chair: Bill Halprin
Members: Ed Sadler, John Ainslie, John Olivieri, Jeff Wermers, and Sam Cohen (upon acceptance of nomination for TBA President)
Staffed by: Channing Pfeiffer
NORFOLK MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Basil Kotarides
Staffed by: Claudia Cotton
POLITICAL ACTION COMMITTEE
Chair: Vince Napolitano
Vice Chair: Bill Halprin
Staffed by: Claudia Cotton
PORTSMOUTH MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Eric Sasser
Staffed by: Claudia Cotton
PRESIDENTIAL BLUE RIBBON BTA TASK FORCE
Chair: Jeff Ainslie
Staffed by: Tony Davis
REMODELERS COUNCIL
Chair: Don Landle
Vice Chair: Simon Driscoll
Staffed by: Joyce Hearn
SCHOLARSHIP FOUNDATION
Chair: Michael Newsome
Staffed by: Mary Prier
ENDOWMENT SUBCOMMITTEE
Chair: Fred Napolitano II
Staffed by: Mary Prier
SCHOLARSHIP HOUSE SUBCOMMITTEE
Chair: Michael Newsome
Staffed by: Mary Prier
SCHOLARSHIP SELECTION SUBCOMMITTEE
Chair: Reese Smith
Vice Chair: Gary Werner
Staffed by: Mary Prier
TMHC SCHOLARSHIP SUBCOMMITTEE
Chair: Mike Devine
Vice Chair: Kathy Scott
Staffed by: Mary Prier
YOUNG DESIGNERS’ SCHOLARSHIP COMPETITION SUBCOMMITTEE
Chair: Chris Ettel
Vice Chair: Scott Crumley
Staffed by: Mary Prier
SHELTER RESPONSE FOUNDATION
Chair: Chris Dembitz
Staffed by: Mary Prier
SUFFOLK, FRANKLIN, SOUTHAMPTON COUNTY MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: Tuck Bowie
Vice Chair: Reese Smith
Staffed by: Claudia Cotton
TBA ADVISORY COMMITTEE
Chair: Bob Widener
Vice Chair: Pete A. Kotarides
Staffed by: Channing Pfeiffer
TBA ANNUAL PICNIC COMMITTEE
Chair: Paulette Frantz
Co-Vice Chairs: Kelly Beck and Chris Dembitz
Staffed by: Joyce Hearn
TIDEWATER MULTIFAMILY HOUSING COUNCIL
Chair: Mike Devine
Vice Chair: Kathy Scott
Staffed by: Joyce Hearn
VIRGINIA BEACH MUNICIPAL AFFAIRS COMMITTEE
Chair: John Ainslie
Vice Chair: Lucky Peterson
Staffed by: Claudia Cotton
|